Python – Koşul İfadeleri

Koşul İfadeleri

Programlama yaparken hayatta her zaman farklı durumları göz önüne almanız gerekmektedir.Gündelik hayattı düşünelim. Bir otele gittiniz ve giriş 14.00 ve çıkış 12.00. Biz Eğer 14.00 ‘ten önce geldiysek giriş saatine kadar beklemeliyiz. Aynı şekilde Eğer 12.00 olduysa ve geciktiysek o zaman da otel kısmıyla ilgili bir yaptırım söz konusu olabilir. Bu durumlar hep bir yaptırım konusu olacaktır.

Başka bir örnek ise Sınav notlarınız. Otomasyon sistemlerine hocalarımız ders notlarımızı giriyor. Sizce 0 ‘dan düşük ya da karakter ‘li bir değer girebilir mi ? Giremez. İşte sistem de bunun olmaması için koşul ifadelerine ihtiyaç duyuyor.

Basitçe python ‘da koşul ifadeleri if: Bir koşula bağlı ise kullanıyoruz. elif: Bir den fazla koşul mevcutsa, if ‘ten sonra kullanıyoruz. else: İf durumu veya elif durumu dışında kalan bütün durumları gösterir.

Şimdi Koşul ifadelerine niye ihtiyaç duyuyoruz ?

Matematikte operatörleri görmüşsünüzdür. İşte operatörleride kullanrak bir takım kontrolleri sağlamak için koşul ifadelerine ihtiyaç duyuoruz.

< –> Küçüktür

–> Büyüktür = –> Büyük eşit <= –> Küçük Eşit == –> Eşit != –> Eşit Değil

if Deyimi

Eğer anlamındaki if deyimi sayesinde bir koşula bağlı bir durumdaki kontrolleri sağlıyoruz.

NOT: Python diline alışırken ilk zorlandığım kısım girdileme olmuştur. Python ile koşul, döngü vs yazarken yazılan deyimin kime ait olduğunu bilmek içerisindeki işlem ‘de girdi bırakılır. 
Daha Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yukardaki kod bloğu çalıştığında “expected an indented block” hatasını alırsınız. Bunu sorunun üstesinden gelmek için girdileme kullanmanız gerekiyor.

Şuanda sorunsuz olarak çalışıyor. Tabi burada daha önce görmediğimiz basit bir metod ‘tan daha bahsetmek istiyorum.

format() metodu ile print içerisinde {} kullanılarak ilgili variable ‘ı yazdırabilirsiniz.

Koşul ifadeleriyle ilgili dersimizde sona geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazar: umiitkose

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir