Android Programlama – Firebase Remote Config

Merhabalar,

Bugün ki dersimizde Firebase Remote Config ‘i inceleyeceğiz. Firebase Remote Config, uygulama için yeni bir güncellemeye gerek duymadan uygulamanın davranışını değiştiren yapıdır.

Peki nasıl bir davranış ? Örneğin uygulamanızda arka plan rengini bir süre sonra değiştirmek istiyorsunuz, ya da günün anlam ve önemine göre bir ekran yapmak istiyorsunuz. Her seferinde güncelleme atmaya gerek olmadığını, aslında değişecek yapının text ve image olduğunu biliyorsunuz. İşte bunu console üzerinde gerekli parametreler ile rahatlıkla güncelleyebiliyorsunuz.

Nasıl Çalışır?

Remote Config , içerdiği kütüphane sayesinde parametrelerin değerlerini getirme ve önbelleğe alma gibi görevleri gerçekleştirip, değerlerin etkinleştirilme sürecini denetler.

Uygulamanın hangi yönlerinin Remote Config kullanılarak değiştirilebileceği tanımlanır , ardından uygulamanızda kullanılabilecek parametrelere dönüştürülür.Uygulamaya da az sayıda kod satırıyla Remote Config parametreleri için uygulama içi default değerler ayarlanır.

Uygulamanızda ki metinler,resimler,renkler vb. değişkenleri bu sayede kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz.Fakat kullanıcı yetkilendirmesine dayalı gizli verilerin bu parametrelere eklenmemesinde fayda var.

Ayrıca Firebase Analytics ile entegreli olan Remote Config , belirli kitle ve dil vb. durumlara göre de yapılandırma imkanı sağlamakta.

Projeye Ekleme
Gradle ‘a aşağıdaki kütüphaneleri ekliyoruz. Kısayol olarak Android Studio — Tools — Firebase –> Remote config ile de yapılabilir.
MainActivity:

activity_main.xml
Uygulamayı test etmek için Firebase Remote config’te 2 tane background ve text adındaki parametreleri oluşturun ve background’a renk kodu text’e ise herhangi bir ifade giriniz. çalıştırdığınızda anlık olarak uygulamanın etkilendiğini göreceksiniz.
Ekran Görüntüsü - 2018-04-29 12-39-39
Daha fazla bilgi için aşağıdaki dokümanı inceleyebilirsiniz.
firebase.google.com/docs/remote-config
https://inducesmile.com/android/android-firebase-remote-config-example/

Yazar: umiitkose

1 thought on “Android Programlama – Firebase Remote Config

  Erhan

  (13 Haziran 2018 - 16:17)

  Merhaba Ümit KÖSE bey ,

  PDF Viewer kütüpaneyi import etmek için nereden indirebiliriz ?

  Teşekkürler
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir