JAVA’da This Anahtar Kelimesi Nedir, Ne işe yarar, Kullanımı

Artık nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır kısmı açmanın vakti geldi. Java’da 360 soruluk bir kısım oluşturdum. Araştırma ve eksikliğini hissettiğim kısımları kapatmam gerektiğini gördüm. Bunlar için başladım yazılar yazmaya.

JAVA’da this nedir. Öncelikle Bununla başlamak istiyorum. Sonra nerelerde kullanırız, ne işe yarar ve en son örnek kodlar ile bitirmek istiyorum..

This Nedir, Ne işe Yarar –> Java’da bir metodun içinde o metodun ait olduğu sınıftan yaratılacak nesneyi veya o nesnenin bir alt değişkenini tanımlamamız gerektiğinde kullandığımız deyime this diyoruz.. Bulunduğumuz sınıfta nesne daha tanımlanmadığı için bu nesneyi direk olarak kullanamıyoruz. İşte this ile ait olduğu class içinde yaratılan methodlar o class’ın nesnesini kullanabilmektedir. Basit olarak söylemek gerekirse this anahtar kelimesi o anda hangi nesne üzerinde işlem yapılıyorsa o nesnenin referansını döndürür.

this anahtar kelimesini kullanarak aynı sınıf içinde diğer yapıcı methodlarıda çağırabilme yeteneğine sahibiz. Aşağıda örnekleri görebilirsiniz..

Unutmamamız gereken şey ise, this anahtar kelimesini static metodlar içerisinde kullanamayız. Çünkü this kelimesi sınıfa ait nesnelerin oluşturulmasıyla bellekte yer tutmaktadır.

This Kullanımı –> this.değisken_ismi şeklinde this deyimini kullanabiliriz..

Aşağıdaki örnekten başlayalım. Burada this kullanmadık. Şimdi this’i nerede kullanıyoruz. Öncelikle bu projeyi geliştirme ortamına kopyalayın. 2. işlem olarak class Ornek içindeki urunadi marka ve model’i constructor method’umuz olan örnek içinde nasıl kullanabiliriz düşünün. İşte burada this anahtar kelimesi devreye giriyor..

this’li kullanım ile fark’ı görebiliceksiniz..

Ayrıca this anahtar kelimesini kullanarak aynı sınıf içerisindeki diğer yapıcı metotları da çağırabiliriz. Aşağıdaki kodu inceleyelim.

Kodları main method’ta Ornek c=new Ornek(); olarak çalıştırabilirsiniz..

 

İyi Günler 🙂

Yazıların devamı gelmesini istiyorsanız ve beğendiyseniz yorum yaparsanız memnun kalırım..

Yazar: umiitkose

7 thoughts on “JAVA’da This Anahtar Kelimesi Nedir, Ne işe yarar, Kullanımı

  Mert Efe C.

  (2 Eylül 2016 - 10:36)

  Güzel bilgilendirme olmuş kullanıyordum ama ne için kullandığımı bilmiyordum ezber yapmadığım için 😀

   umiitkose

   (2 Eylül 2016 - 19:00)

   Ezber yerine bence örnek ile aklınızda rahatlıkla kalıyor 🙂

  ozibuo

  (29 Temmuz 2018 - 14:49)

  Harika açıklama başka yerlerde anlamamamıştım süper oldu teşekkürler

   umiitkose

   (30 Temmuz 2018 - 17:27)

   Merhaba, Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

  Tugba

  (29 Aralık 2018 - 17:00)

  Farkını bir ben göremedim:(

  melike

  (23 Ocak 2019 - 15:17)

  Çok anlaşılır bir yazı olmuş teşekkürler.

  Nesrin

  (4 Nisan 2019 - 04:59)

  Ben anlamadım. This yazınca a b c mi gelecek? Ne olacak? Bana sayısal bir örnek de verir misiniz? Mesela a+b işlemi yapılsın. This kullanılarak verilen sayılar ile sonuç bulunsun. Böyle bir kod yazar misiniz? Hiçbir halt bilmeyen biriyim 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir