Aselsan Stajından Notlar

Herkese merhaba; 2015-2016 Zorunlu yaz stajımı Aselsan bünyesinde yapmış bulunmaktayım. Öncelikle staj yeri için araştıranlar olabilir. Aselsan hakkında onlara geniş bir bilgi vermeyi düşünüyorum.

Genel Bilgiler:

aselsansss

 

ASELSAN (Askerî Elektronik Sanayii),1975’te  Türk Silahlı Kuvvetlerinin iletişim ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşudur. Kuruluş sürecinde Mehmet Hacim Kamoy’un katkıları vardır. Üretime 1979 yılında Macunköy Kısmında başlamışlardır.

Kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak, programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bugün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelmiş ASELSAN,farklı yatırım ve üretim yapısı gerektiren proje konularına bağlı olarak Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT), Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST), Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO) ve Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri (UGES) 5 birimi vardır.

Aselsan kendine hedef aldığı 2 görevi vardır.

Öz görevi (Misyonu);

Elektronik Teknolojileri alanında, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere tüm müşterilerine; milli kaynakları etkin kullanarak, beklentilerin ötesini hedefleyen özgün ürün ve sistemler sunmak, varlık ve kaynaklarının değerini sürekli artırmaktır.

Ülkü (Vizyon);

Müşteri odaklı yaklaşım ve teknolojiye yön veren güçlü kadrosu ile sürekli değer yaratarak dünyada ilk 50 savunma sanayi kuruluşundan biri olmaktır.

Başvuru Süreci:

Aselsan’a başvuru yaparken sitesindeki staj Başvuruları kısmından istediklerine bakabilirsiniz.  1-31 Mart tarihleri arasında web üzerinden staj formunu doldurarak ve bunlara ek olarak

  • 1 adet vesikalık fotoğraf,
  • 1 adet Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
  • Üniversiteden alınmış zorunlu staj belgesi,
  • Resmi not dökümlerini

15 Nisan’a kadar Aselsan’a ulaştırmamız gerekiyordu. Genel not ortalamalarınız en az 2 ve 3. sınıftan 4. sınıfa geçmeniz gerekiyor. 2’den 3’e geçenleri almamalarının sebebi çok fazla dönem dersi almamış olmalarınız. Staj süresü 4-6 hafta arasında yapılmaktadır. Herhangi bir üniversiteden başvurun arkadaşlar. Beni almazlar.Büyük üniversitelere bakarlar. Diye düşünmeyin. Her üniversite’den kazanmanız mümkün. (Odtü, Bilkent vs’de az değil)

Her sene Şubat, Mart ayları arasında stajer başvuruları alınmakta, değişebilir’de tarihleri takip etmenizde fayda var.

Başvurunuzu yaptıktan sonra belli bir süre beklemeniz gerekmekte. Nisan ayının ortalarında stajınız ile ilgili değerlendirme size eposta olarak gönderiliyor. Sizden 10-15 gün sonra nüfus cüzdanı fotokopiniz ve vesikalık resimleriniz ile birlikte Aselsan’a gelmenizi söylüyorlar. Ailenizden biride gelebilir. O tarihten sonra da size bir belge veriliyor. Belgede stajınızı hangi ayda yapacağınız, hangi birimde olacağınız ve Aselsan’ın sizden istedikleri var. (Sigorta giriş bildirgesi ve Staj not çizelgesi)

Siz bundan sonra sadece tarihi bekliyorsunuz. Ayrıca dikkatimi çeken bir nokta sizin yeteneklerinize göre araştırıp ya direk belirli kuruma gönderiyorlar ya da rasgele yapıyorlar. Tabi bu Aselsan tarafından belirleniyor. Sanş işi olduğundan umarım beğeneceğiniz bir yer gelir. Bana Macunköy’deki SST birimi geldi. Sürekli yazılım ile içiçeydim.

Aselsan’da 1. Hafta : 

Aselsan’da 1. haftanız biraz sıkıcı olacak. Bana gönderilen eposta’da sabah 8de orada hazır olmam söylenmişti. Bende erken bir saatte kalkarak hazırlandım. Zamanında oraya gittim. 1. gününüz öncelikle kayıt olmakla geçecek. Not 1 : Pc flash gibi aletler getirmeyin. İlk günden değil hiç getirmeyeceksiniz.

Aselsan Macunköy’de spor salonunda yaklaşık 290 kişilik bir kayıt oldu. Ve saat 10.30’da eğitimler başladı. 4 gününüz eğitimle geçiyor. Öncelikle Aselsan kimdir, Ne işle uğraşılır sunumlarını dinledik. Eğitim bölümü eğlenceli bir sunum hazırladı. Bir ekip çalışması örneği verdi. En sonda da REHİS Grubu bize kendi grubunu tanıttık. Rehis ne iş yapar?

2. Gün ve 3. Gün iş sağlığı ve güvenliği üzerine sunumlarla geçti. Burada Aselsanı eleştireceğim.  2 günü daha iyi geçirebilirdim. Evet çok önemli ve çok güzel bir sunum. Ama biraz sıkıcı. Uyuyanlar mı dersiniz ya da sürekli telefonlarla mı uğraşan dersiniz. Sebebi ise uygulamadan çok yazıları okuma amaçlı geçildi. O yüzdende belli bir süre sonra da ister istemez sıkıldık. Altını çizerek eklemek istiyorum aslında yapılan iş çok güzel ama daha da güzel uygulanabilirdi. Örneğin Uygulamalı şekilde bir kaç iş güvenliği gösterilebilirdi. 3. Gün öğleden sonra bölümler kendilerini tanıttılar.

4. Gün sabah son 2 bölüm kendini tanıttı. Öğleden sonra ise bölümlerimize dağıldık. İş yapma kısmı burada başladı. SST Gömülü ve Gerçek zamanlı yazılım kısmındaydım. Öncelikle bizden form doldurmalarını istediler. Beceri ve yeteneğe göre de mühendislerimize yönlendirildik.  İlk yaptığımız iş proje detaylarını konuşmak ve ıbm’in rhapsody ürünü tanımak olucak. Bunun içinde ayrı bir blog yazısı yazıyor olacağım. Geniş bir şekilde tabikide..

5. Gün araştırma olarak geçti. Rhapsody’i tanıma, javada unuttuğum bir sürü şey olduğunu farkettim. Onları araştırma yaptım. Aslında ben biraz sönük başladım. Biraz ürkütücü gelebiliyor hiç bilmediğiniz bir yer. Ama kısa sürede atlattım bunu. Ayrıca projeyi hızlı bitirme isteği ile öyle bir stres olmuşum ki. Sormayın. Ayrıca her mühendise verilen projenin Aselsanda kullanılacağını bilmekte güzel bir duygu.

Aselsan’da diğer haftalar :

Her haftayı geniş bir şekilde yazıcaktım ama bundan sonrası sürekli bir proje ile uğraş olarak geçti. IBM Rational Rhapsody’i tanı, java eklentisi için modülleri öğren, neler yapabiliceğini öğren ve unuttuğun java’da bilmediğin kısımlara bak şeklindeydi. Bu diğer 3 hafta’da edindiğim tecrübeleri yazmak sanırsam yaptıklarımı anlatmaktan daha yararlı olucak.

Sürekli internet ile araştırma yapan ve internetsiz araştırmasız kod yazamam diyen biriyseniz bende sizden biriydim. Lakin Aselsan’ın ilk aşıladığı olay bu oldu. Unuttuğum java komutları dışında internete neredeyse bakmadım. Çünkü aslında ne yapmak istediğimi bildiğimde neyi ortaya çıkarabiliceğimi aselsanda gördüm. İngilizcesi süper olan biri değilim fakat sürekli ingilizce olarak kendini geliştirmeye çalışan biriyim. Bir belgeyi çeviri yapabilirim ama akıcı hızda konuşamam örneğin. Ama burada İngilizce ile içiçe kalarak (Rhapsody ile ilgili Türkçe Kaynak = 0 ) kendimi daha iyi nasıl geliştirebiliceğimi gördüm. İnternetsiz kendimi sözlü anlatarak ve yapmak istediğimi basit düşünerek gerçekleştirdiğimi gördüm. Tabi kütüphanesi elinizin altında Rhapsody’de..

Hergün sabah 6.30’da işe gitmenin gerçekten kolay olmadığını öğrendim. Ben daha çok 8 9 gibi kalkmayı seven biriyim. Ama 6.30 gerçekten yorucu oluyor. Kahvaltını bile orada yapıyorsun. Bu yüzden Aselsanlı mühendislerin bunun gibi sorunlarını gördüm. Tabi alıştıktan sonra bunlarda unutuluyor.

Aselsan ile ilgili yaptığım proje için başka bir yazı ekliyorum. Onun için tıklayabilirsiniz. Bu kısımda neler öğrenebiliceğinizi ve nelerle karşılaştığıma devam ediyorum. Aselsan prensiblerinden ödün vermeyen ve disiplin’i kendilerine benimsemiş bir kurum. Yangın söndürücüler bile kontrol ediliyor. Kazaya sebep olacak herşeyi neredeyse 0’a indiriyorlar. Bunu takdir ettim. Çünkü çoğu yangın söndürücü ya da bu tarz koruyucu şeylerin ülkemizde kontrollerini göreniniz var mı ben çok az kurumda gördüm.

Stajer olarak projenizi bitirdikten sonra birde sunum yapıyorsunuz. Bu birime göre değişiyor. Ben şanslıydım ki yaptım. Nasıl bir toplantı salonunda neler yaptıklarını gördüm. Sunumum zor olacak diye düşünürken o kadar rahat bir ortamdaydım ki yaptığım projeyi anlattım. Diğer stajer arkadaşlarda aynı şekilde sunumlarını yaptılar. Güzel olanda yaptığınız projenizin Aselsanda çöpe atılmak yerine kullanılacak olması. Onların işine yarıyacak bir proje bıraktım diye düşünmeniz. Örneğin bana şakasına da olsa yaptığım proje kötü çalışırsa hata olursa kulağımı kötü bi şekilde çınlatıcaklarını söylediler.

Mühendislere gelirsem hiçbir zaman niye bunu yaptın, niye bunu yapamıyorsun diye bir cevap almadım. Hep sizi daha iyisini yapmaya, hep hatalarınızı görmeye, hep iyi bir yönde enerji vererek projenizi bitirmeye yönlendiriyorlar. Özellikle bu sadece stajerlere gösteriş değil kendileri aralarında da aynı şekilde davranış olarak devam ediyor.

İş güvenliğinden tutunda sizi gerçekten önemli ve güvenli bir yerde bulunduğunuzu gösteren bir kurum olan Aselsanda staj yapmayı önerirmisin sorusuna ise cevabım kesinlikle stajınızı yapmayı, başvurmayı deneyin. Şanslı çıkarsanızda çok güzel projelere ve yeni bilgileri öğrenebilirsiniz.

Ayrıca stajınızı benim gibi elle dolduruyorsanız ya da bilgisayar üzerinden kesinlikle son güne bırakmayın. Ben 2 hafta cuma günü gece 3’e kadar yazarak çoğu kısmı bitirdim. Son günler boş geçirdim bile diyebilirim. Değerlendirme sorumlu mühendisiniz tarafından veriliyor. Eğitim müdürlüğüne de bu zarfı vererek onaylatıyorsunuz. Son günde iş sağlığı ve güvenliği sertifikası ile kapalı zarfta değerlendirmenizi alıyorsunuz.

Son olarak para almıyorsunuz. Tabi sizin zamanınızda değişirmi bilemem. Çok mu gerekli kesinlikle değil. Çünkü servis ulaşım sorununuz ve yemek sorununuz yok. Gerçektende yemekler çok güzel. Tüm çalışanlara da bu konuda teşekkürlerimi borç bilirim.

 • Aselsan’da staj yapmanın bana göre pozitif yanları
 1. Disiplin ve prensipleri olan bir kurum’un tüm inceliklerini gözlemleme.
 2. Programlamaya bakış açınız değişebiliyor ve bilmediğiniz uygulamalar öğrenebiliyorsunuz. (Örn. Rhapsody, Merlin )
 3. Çalışma hayatının nasıl olduğunu öğreniyorsunuz. (Sabah 6.30 kalk çalış gibi.)
 4. Teknik anlamda ve Mühendislik anlamında öğrendiklerimi uygulamaya koyabildim.(Bir çok veri yapıları konularıyla karşılaştım.)
 • Aselsan’da staj yapmanın bana göre negatif yanları
 1. Eğer şanslı değilseniz biriminiz veya mühendisiniz kötü olabilir. İşte yapmadan gelebilirsiniz. Benim için bu yoktu ama sizin için olaiblir. Bunu genel bir negatif yanı olarak alıyorum.
 2. Yani ben SST biriminden genel olarak memnunum ama stajerlere bence seçmek istediği bölüm hakkı söylenmeli. Uğraşmak istediği alan sorulmalı. Bazı arkadaşlar gönülsüz birimine gittiler.
 3. 6.30 gerçekten çok erken 🙂 1 hafta alışma sürecinde gerçekten yıpranabiliyorsunuz. Çimlerde uyuyanlar bile vardı 🙂

 

Not: Yorum yaparak ya da sosyal ağlardan sorularınızı sorabilirsiniz. Sizde bu deneyimi yaşamanızı isterim. Herşey gönlünüzce olsun 🙂

Yazar: umiitkose

9 thoughts on “Aselsan Stajından Notlar

  Hamza

  (26 Ağustos 2018 - 14:56)

  Aselsan da zorınlu staj yaparken ücret veriyolarmı?

   umiitkose

   (31 Ağustos 2018 - 12:21)

   Merhabalar,

   20 günlük stajda ücret almamıştık ama uzun dönemde ise bu durum değişebiliyor.

  Mehmet Atik

  (11 Eylül 2018 - 10:42)

  Evet henüz yarısı yani 377TL aldım fakata yine yatacağını söylediler.(Staja ediyorum şu an)

  Mehmet Atik

  (11 Eylül 2018 - 10:43)

  Evet henüz yarısı yani 377TL aldım fakata yine yatacağını söylediler.(Staja ediyorum şu an)20 günlük staj

  kazım

  (11 Mart 2019 - 01:04)

  merhabalar, konaklama mevcut mu il dışından staj yapmak isteyenler için ?

  nur

  (17 Ağustos 2019 - 20:23)

  Merhaba, aselsana staj için başvururken not ortalamasını dikkate alıyorlar mı veya alıyorlarsa kaç üzeri olması gerekiyor?

   umiitkose

   (30 Ağustos 2019 - 16:46)

   Merhaba Nur Hanım,

   Staj için tek şart not ortalaması olmasa da bir kriter olarak değerlendiriliyor.

  Emir

  (10 Ekim 2019 - 12:13)

  Hem yaz stajını hem de iş yeri eğitimini ASELSAN’da yapabilir miyim?

   umiitkose

   (4 Kasım 2019 - 10:28)

   Tam bilmiyorum bunu ama Aselsan ‘a mail atarsan cevap alabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir