Android Studio Rehber Uygulaması

Bu yazımızda SQLite veritabanını kullanarak bir rehber uygulaması yapımını anlatacağım. Çok basit bir uygulama olucak. Telefon ve isim soyisim alacağız. Kontrollerini atmadım. Örneğin Aradığımız kişi yoksa ne yapsın. ID’ye göre aramada yapacağız. Hadi Başlayalım..

Activity_main.xml Dosyamız..

Tasarım şu şekilde olucak. 2015-09-11_11h06_49

kişiler.xml Dosyamız:

Android Manifest Dosyası :

MainActivity.java Dosyamız:

TumKayitlar.java Dosyamız:

VeriTabani.java Dosyamız:

Uygulamamızın kodları bunlardan oluşmaktadır. Çalıştırdığınızda veritabanına kişinizi ekleyip o kişiyi gösterip, üzerinde güncellemeler yapıp ya da o kişiyi silebilirsiniz. Çok ayrıntılı bir tasarım yapmadım. Çok geliştirilebilir. ListView’e atılarak kişiler gösterilip üzerine tıklanıldığında değiştir, sil gelebilir. Ayrıca kontrolleri de test etmedim. Bilginiz olsun. İyi günler..

Yazar: umiitkose

14 thoughts on “Android Studio Rehber Uygulaması

  merhaba

  (18 Aralık 2015 - 02:36)

  merhaba hocam proje hangi apide çalışmaktadır ayrıca kaynak kodlarını github vb üzerinden yayınlayabilirmisin ?

   umiitkose

   (18 Aralık 2015 - 21:18)

   Merhaba Hocam, Kodları takip ederseniz olmaktadır. SQLite’a bağlı bi api vs kullanmadım hocam

  İsmail Yıldız

  (18 Ocak 2016 - 12:32)

  Hocam Merhaba.Blogunuzu incelerken android ile ilgili yazılarınızı okudum.Ben bu sene Uludag Üniversitesi Elektronik Mühendisliginden mezun oldum.Sadece stajımın son 1 haftası kaldı.Şirkette bir proje verildi bunu yapabilmem durumunda burada işe başlayacagım.Aslında çok basit.yeni bir kod vs yazmamı istemiyorlar.İşyeri akıllı kilit yapıyor ve bu kilitler nfc vasıtasıyla(kilitte nfc tag var) android cihazla haberleşerek kontrol ediliyor(açma-kapama-şifre degiştirme).Hopinlock diye bir uygulama yapmışlar daha önce(www.kilitronik.com/hopinlock)yazınca apk dosyası çıkıyor.Android cihazda direkt çalışıyor(şifresi:101010).Ancak bu delphi ortamında yazılmış.Ben bu Apk nın java kaynak kodlarına java decompiler vasıtasıyla ulaştım ancak içinde 16 tane java dosyası,yine bir çok xml dosyası bulunuyor.Benden istenen bu kodları aynen alıp Android Studio ortamında hatta direkt kopyala-yapıştır yapıp apk ya çevirip çalıştıgını göstermek.Ama ben yazılım konusunda çok iyi degilim.İşe girersem eger elektronik tasarımla ilgilenecegim.Yazılım konusunda iyi olmadıgım için bu java dosyalarını android studioda(2 pencere açılıyor.java ve xml kısmı) nereye neyi kopyalayacagımı bilemiyorum. birde xml kısmı tasarım kısmı oldugu için önce onu tasarlayıp ona göre java kodları girilmeli diye biliyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilrseniz çok sevinirim.Eger yardımcı olabilirseniz ben gerekli dökümanları(resim,video,uygulama) size gönderebilirm.Telefonlada iletişim kurabiliriz,eger uygunsanız benim için önemli bir konu.İyi günler.
  Index of /hopinlock
  kilitronik.com
  Konuşma Sonu
  Index of /hopinlock
  kilitronik.com

  Engin Demir

  (31 Ocak 2016 - 13:19)

  Merhaba Hocam oluşturduğum android uygulamada telefonumdaki rehbere ulaşmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? Bu konu hakkında bir bilginiz varsa cevaplarsanız sevinirim.İyi çalışmalar.

  gultekin

  (5 Şubat 2016 - 17:20)

  kayıt ekleme basarili diyor ama kayıt getir ve güncellemede stop ediyor.

   umiitkose

   (6 Şubat 2016 - 00:48)

   Ben bakıp ilgileneceğim belki bende hata olabilir. Bunun için özür dilerim 🙂 Belki sizde de olabilir 🙂

  gultekin

  (7 Şubat 2016 - 11:52)

  bekliyom haccı

  merve

  (12 Nisan 2016 - 11:58)

  ismi ve soyadı ekledı sonra telefonrehberidb has stoppend

  ayse

  (12 Haziran 2016 - 12:15)

  kolay gelsin. Ben bir soru veritabanı oluşturmak ve bu veritabanını da android uygulamasında kullanmak istiyorum. İlk olarak bunu sqlite browser da veritabanını kendim oluşturmam mı gerekiyor? ve bu veritabanını android uygulamamda nasıl kullanabilirim? 🙁

  Ali

  (26 Eylül 2016 - 22:11)

  Hocam uygulamayı paylaşacağım demiştiniz ama 🙂 android studio üzerinde daha iyi incelerdik.. yinede paylaşım için teşekkürler.

  Turgay

  (11 Aralık 2016 - 20:33)

  Merhaba, öncelikle emeğinize sağlık.
  Bende hata aldım ve nasıl düzelticeğimi bulamadım. kayıt ekliyor fakat güncelleme ve silme işlemlerinde stop ediyor. haftaya üni de projemi teslim edeceğim bu apk yı cover yapmayı düşünüyodum. yardımcı olursanız çok iyi olur. iyi çalışmalar.

  Yiğit

  (27 Şubat 2017 - 01:07)

  Hocam merhabalar. Kaynak kodlarını paylaşır mısınız ?

  Mırra

  (4 Mart 2017 - 18:45)

  uygulama kişileri çağırırken ve güncellerken uygulama durduruldu hatası alan arkadaşlar şuna dikkat edin;
  *kod kişileri isimleriyle değil kayıt numaralarıyla çağıracak şekilde yazılmış. yani “3 ali 0543555 ” diye kaydettiğiniz kişiyi çağırırken ali diye değil 3 diye çağıracaksınız. yoksa sizden sayısal değer beklerken string yazıyorsunuz buamıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir