Android SQLite Ekleme, Güncelleme, Silme, Kayıt Getirme

Veritabanımızı oluşturduk. Sırası ile bu kısımda Veritabanına Ekleme nasıl yapılır, Güncelleme, Silme nasıl yapılır bunları öğreneceğiz. Ayrıca eklediğimiz kayıtları da getirebileceğiz. Şimdi basit bir şekilde bu kısımları anlatıyorum. En sonda bu kodların hepsini bir uygulamada nasıl uygulandığını ekleyeceğim.

Veritabanına Veri Ekleme : Ad ve Yaş eklemesini yapacağımız bir verimiz olsun. EditText’ten gelen veriler ad ve yas olsun. Ekle metodunu çağırarak içinde ContentValues (Key ve value değerlerini tutuyor. Yani KEY_ISIM’e ad’ı ve KEY_YAS’a yas’ı ekle. ve Bunu veritabanına ekle.)

Veritabanındaki Kayıtları Getirme: Bu kısımda 1’e 3 Luk bir dizi oluşturduk.  Veritabanında ki tüm veriyi cursor aracılığı ile hafızaya aldık. Sırası ile sutunları cursor aracılığıyla verileri gezdik ve bir string değişkene atadık. Bunları da göstermek istediğiniz bir sayfa veya yazıda gösterebilirsiniz.

Veri Tabanı Silme:

Burada ID’yi aldığımızı düşünün. Bir ıd göndermesini ve tabloda bu ıd’ye ait değerleri silmesini sağladık.

Veri Tabanı Güncelleme:

Bu kısımda ise Mesela kişi EditText’e önceki verileri gösterdi diye düşünün. Burada ise verileri üstüne yazarak güncelle dediğinde verileri direk yazıcaktır.

 

Yazar: umiitkose

2 thoughts on “Android SQLite Ekleme, Güncelleme, Silme, Kayıt Getirme

  Resul

  (1 Mayıs 2016 - 14:18)

  Merhaba benim bir oyun uygulamam var , Oyun bittikten sonra Puanı otomatik olarak veri tabanına nasıl kayıt edebilirim ??

  ömer

  (3 Temmuz 2016 - 15:59)

  Merhaba Hocam,
  Android SQLite Ekleme, Güncelleme, Silme, Kayıt Getirme kodlarının hepsinin uygulandığı bir basit bir uygulama örneğini bana gönderebilir misiniz?
  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir