Android Studio Intent ve Yeni Ekran oluşturma

Öncelikle Intent Nedir?

Yapacağımız uygulamanın yapısına göre farklı aktivite sınıfları oluşturup, intent’ler aracılığı ile bunlar arasında geçiş yaparız. Android işletim sistemi olarak bir aktivite’nin yada servisin vb. birbirlerini çağırmasını ve iletişime geçebilmesini sağlamak için ortak bir yapı oluşturmuştur. Bu yapıya intent denmektedir. Intent’ler aracılığı ile başka bir aktivite’nin çalıştırılması istenebilir, hatta o aktiviteye bazı bilgiler gönderilip, sonucu istenebilir. Intent’ler ile başka kategoride uygulamalarda çalıştırılması istenebilir, mesela uygulamanızda bir web sitesini görüntülemek istiyorsanız, bir web tarayıcı yazmak zorunda değilsiniz. Siz web tarayıcı açmak istediğinizi söylersiniz, gerekli bilgileri verirsiniz, Android uygun olan programı açar, eğer birden fazla seçenek var ise kullanıcıya sorar.

Intentler ikiye ayrılır, dolaylı intentler ve doğrudan intentler. Dolaylı intent’lere örnek olarak web tarayıcı örneğini verebiliriz. Burada dolaylı intentler aracılığı ile çalıştırmak isteriz, Android intent filtrelerini çalıştırarak uygun uygulamaları bulur. Doğrudan intentler ise doğrudan isim vererek uygulama çalıştırırsınız. Biz bugün doğrudan basit bir intent örneği ile ekran geçişlerimizi nasıl yaptığımızı göreceğiz.

Her zamanki gibi yeni projemizi açtık.

Öncelikle yeni bir layout oluşturucaz. (layout -> Sağ tık -> new -> Layout Resource file) 

sonra java dosyamızı oluşturalım. Sebebi bu layoutu kontrol edicez. (Java -> sağ tık -> New -> Java class)

intent’imiz basit olucak. Bir tuşa basıcaksınız ve diğer ekrana ulaşacaksınız.

Öncelikle activity_main.xml’e bir tane buton atın.                       // 2. activity’e ise Android uygulamasına Hoşgeldiniz başlıklı bir tane text atın.

2015-07-20_23h19_592015-07-20_23h20_03

setContentView altına

yapıştırın. Burada öncelikle bir butonu aktik ettik. Yani bir dinleme verdik. Buttona bir şey olunca olay olunca onun içindeki işlemi gerçekleştir diye düşünebilirsiniz. Intent intent=new Intent(Butonun bulunduğu kısım.this, butonun gideceği class) kısımı hep bu şekil olur.Resmi ;
2015-07-20_23h20_34

Şimdi 2. oluşturduğumuz ve benim adını startingPage verdiğim java dosyamı doldurmaya.

Aynen bu şekil olucak. setContentView’de ki main benim layoutta yeni oluşturduğum dosyamın adı. Resmi ;
2015-07-20_23h20_25

Uygulamanızı calıstırın. Aşağıdaki görüntüyü elde ediceksiniz.. Başarılar..

 

2015-07-20_23h14_15 2015-07-20_23h14_19

Yazar: umiitkose

5 thoughts on “Android Studio Intent ve Yeni Ekran oluşturma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir