3DR Solo: Dünyanın İlk Akıllı Drone’u

Drone’lar ilk zamanlarda kullanılan bilim, sanayi, askeriye alanlarının yerine daha çok hobi amaçlı kullanılacağa benziyor. Hobi ve iş olarak kullanılan drone’lara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. 3DR  Solo adındaki Dünyanın ilk akıllı drone’unu kullanarak fotoğrafçılık alanında harika resimler ve videolar ortaya çıkarabilirsiniz.

Bilgisayar destekli uçabilen ve drone fotoğrafçılığına çağ atlatan 3DR Solo’nun gelişmiş kamera kontrolü ve özelliği ile fotoğrafçılık yeni bir boyuta taşınıyor. Haritalama uçağı olarak geçen 3DR, gelişmiş akıllı sistemi ile sizin havadaki kontrollerinizi algılayarak hareket edebiliyor. Otomatik uçuş özelliğine sahip bu drone’da yakalamak istediğiniz tüm görüntüleri seçin ve işini ona bırakın. Solo çekim, isteğinize göre dairesel çekim yapabilir, selfie alabilir ya da sizi takip edebilir.

solo-callouts-1024x629

4 farklı çekim özelliği olan drone’da (Cable cam, Orbit, Selfie, Follow) tercihlerinize göre görüntüyü ayarlayabiliyorsunuz. Orbit ile dairesel olarak çekim yapabilme özelliğine sahip oluyorsunuz. Cable Cam kullanarak başlangıç ve bitiş noktasını belirleyerek ekranınızda canlı görünüme sahip olabilirsiniz. Selfie özelliğini kullanarak doğa yaşamında kendinizi de barındıran güzel manzara resimleri elde edebilirsiniz. Follow tuşuyla da Solo’nun sizi takip ederek görüntü almasına izin vereceksiniz.

3DR geliştiricileri akıllı buton ile basit ve kolay uçabilen herkesin rahatça kullanabileceği bir drone geliştirdiklerini söylüyorlar. Basit kullanımlı görsel bir arayüz kontrolüne sahip bu drone ile tek bir tuş kullanarak tüm zamanı kaydedebilir, video çekebilir ya da fotoğraf çekebilirsiniz. Solo dahili bir HDMI kablo ile de her türlü canlı yayın yapma imkanı sunuyor.

3DR solo içerisinde 1 GHZ’lik çift çekirdekli ARM CORTEX A9 kullanan ilk akıllı drone olması ile diğer drone’lardan ayrılıyor. IOS ve Android İşletim sistemlerinde HD yayın yapabilen 3DR, 20 dakikalık uçuş süresi ve akıllı batarya, led göstergesi ile kullanıcılara sarj azalması gibi durumlarda bilgi veriyor. Gimbal ve kamera haricinde fiyat olarak 1000 $ olan Drone’da termal kamera desteği ve beni takip et özelliği de bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=SP3Dgr9S4pM

Kaynak:http://dronelife.com

Not : Bu yazı dizisi Teknolo için yazılmıştır.

Yazar: umiitkose

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir