3. Genç Türkiye Zirvesi

Türkiye’de 3. gerçekleşen Genç Türkiye Zirvesine katıldım. Bugün de seneye başvurursanız ne kazanabilirsiniz neler elde edebilirsiniz onu anlatacağım.

3. Düzenlenen Genç Türkiye Zirvesinde 6 oturum ve 37 konuşmacı yer aldı. Konuşmacılar için 2. günün sonunda ödül töreni ile son bulan zirvede 3 günü vapur gezisi ve miniatürk gezisi ile de bitirildi. Program ise .. Katılım için ilk 2 zirve ücretsizdi. Ben geçen sene başvurmuştum ama gitmek bu seneyeymiş 🙂 Bu sene ise İstanbul içi 40, İstanbul dışından katılımlar ise 90 tl olarak özetlenmiş. Neden paralı ki derseniz bu soruya koordinatör Muhammed Attila Sevim’in cevabı ” önceki senelerde bedava olupta gelemeyenlerin sayısı çok fazla oluyordu bizde buna önlem olarak cüzi bir ücret karşılığında gençlerinde kendilerini sorumlu hissetmesini istedik verdi. ” oldu. Başvuru düşmüştür diye düşünenler için her seneki başvuru sayısı : Adsız

 

Her sene katılım %100 oranda artıyor. İnternet üzerinden 1 ocakta başlamıştı başvurular kendinizi tanıtarak kaydoluyorsunuz. Ve seçilirseniz Mart ortalarında belli oluyor size eposta ya da sms yoluyla ulaşıyorlar.

Son olarak tanıtım filmi :

Şimdi Gelelim benim yaşadıklarıma.. Madde Madde Ele alacağım.

 • Öncelikle 8 nisan Çarşamba gecesi Metro Turizm’in sponsorluğunda saat 21’de otobüs ile yola çıktık. 24 kişilik Elazığ grubu olması otobüs yolcuğunu eğlenceli kılmaya yeten tek şeydi. Eğer diğer sene katılacaksanız önceden uçak bileti almanızda yarar var. Ama otobüs 17 saat pişman mıyım ? (Elazığ için). Aslaaa !!
 • Saat 14.30 gibi İstanbul Samandıra tesislerinde olduk ve karşılama ekibi ile servisi beklemeye başladık. 16’da servis geldi ve bizi taa polonezköy’e götürdü. Biz hem 3 4 gün gibi kısa sürede etkinliği yaşayalım İstanbulu gezelim düşüncesi ile yanıp tutuşurken kalacağımız yere indikki o da ne ? 2 tane köpek 😀 Burasını çok dalgaya aldığım için yazıyorum 🙂
 • Legend Park Otel kaldığımız otelin ismi ve gerçekten otel çok uzaktı şehir merkezine. Diğer 2 otel ise Hamidiye Otel ve Palace Otel’di. Biri ataşehir diğer fatih’te idi. Biz Fatihte Gezeriz her yeri düşünürken biraz sekteye uğramıştık ve bu durumu yetkililere bildirdik. Kaldığımız yeri merak edenlere ise ;
 • 20150410_07424020150410_074245

 

 • Akşam saatlerinde ise bu serzenişimizi duyan YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek hocamız ile Koordinatör Muhammed Sevim bizi ziyarete gelmişti. Gerçekten harika bir jest olmuştu. Bize durumu izah etmişler ve çok şanslı olduğumuzu söylemişlerdi. Ayrıca Ytü rektörü ile tavla oynamak 3-2 yenilsekte takdirini almak gerçekten güzel bi histi. Bi da bile bile mars etmemiştim 😛 Topluca Resim çekinmesek olmaz ki 🙂
 •  11130461_10205385725775575_467396672903664868_o

Şimdi Gelelim 3. Düzenlenen Genç Türkiye Zirvesine..

Otistik Mehter Takımının Muhteşem ötesi açılışı ile başlayan etkinlikte, tanıtım filmi ve sonrasında YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek hocamızın açılış konuşması ile başladı. Girişimcilik nedir’in tanımı, Girişim Genç, Girişimci Türkiye sloganı ile girişimciliğe davet edildiğimiz etkinlikte açılış konuşması ana maddeleri bunlardı. 3 Bakan konuştu. Çağatay Kılıç Gençlik ve Spor bakanı olarak YTÜ tarafından gerçekleştiren, genç hisseden herkesi buraya davet etti. Bu ambians’ı herkesin yaşamasına değindi. (Bakanların çok resmi konuşması şahsen beni biraz sıktı. Biraz daha espri beklerdim ve ya biraz daha canlılık bunu da öz eleştiri olarak ekliyorum.) Bakanımızın Özellikle “Bizim medeniyetimizden aldığımız güç ile söyleyecek sözümüz var.” Sözü büyük bir alkış aldı. Güzel ve duygulu bir konuşmaydı. 2 oturumda Girişimcilik politikaları ve ülkenin şuan ki konumu söylendi. Girişimciliğe devletin büyük bir destek verdiğini Tübitak, Teknogirişim gibi çoğu yere doğru olan tüm başvuruları ellerinden geldikçe desteklediklerini söylediler. Beğendiğim Fatih İşbecer’in konuşmasından ufak bir yazı ise..

 1. Fırsat Değerlendirme : Tüm Fırsatları , gündemde yeni olan herşeyi değerlendirir. Sizden bir şey katarak hayata geçirmeye çalışın.
 2. Risk : Gerektiği yerde risk alma cesaretini kendinizde bulun.
 3. Kaynaklar: Tüm kaynakları araştırarak kendinizi geliştirin.
 4. Liderlik: Liderlik duygusu ile kendinizi doğru yerde öne atmayı unutmayın..

Merak Et ! IQ,EQ ve CQ kullan..

Diğer oturumlarda yukarda programdan bakabilirsiniz üstteki yazıları destekler nitelikteydi. 10-11 nisan böyle etkinlikte geçti. Gençlerin ödül dağıtması da ayrı bir güzeldi. Seneye başvurun ve kazanmaya çalışacak kadar kendinizi tanıtın 🙂

Gelelim Pazar gününe.. Ve son tespitlere..

Pazar gününü anlatmadan önce son tespitlerimi anlatacağım. Bizim şikayet ettiğimiz Otel’de o kadar güzel bir dostluk olmuştu ki herşeyden önce bu dostluktan ayrılmak gerçekten insana koydu.. İlk geldiğimizde gelmek istemeyen herkes gideceğimiz günde gitmek istemiyordu. Otel olsun, İstanbul gibi büyük bir şehirde Metro turizm’in (ufak pürüzler bence göz ardı edilir.) ulaşım konusunda ki büyük gayreti olsun etkinlik olsun gerçekten herkes tek tek tek teşekkürü hak ediyor.

Pazar günü de vapur gezisi ve sırayla arkadaşları kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık. Polonezköy ekibi olarak gerçekten vapurda tam bir ekip havası ile bol bol eğlendik. 17 saatlik yine yol çektik. Şahsen üzgün müyüm asla ve o dostluğu tekrar paylaşmak için 30 saat bile yol çekilirdi. Çünkü herşey buna değdi. Diğer sene de 1 ocak 2016’a yakın tarihlerde başvuru açılır. Bence başvurun. Büyük bir eğlence dostluk bu başvuruyu yapmaya yetip artıyor bile.. Keyifli okumalar..

Bonus: Etkinlikten kareler.. Gelecek olursa ADD’de görüşmek dileğiyle 🙂

20150410_095024 20150410_112714 20150411_102156 20150411_175107(0)

 

 

Yazar: umiitkose

2 thoughts on “3. Genç Türkiye Zirvesi

  Burçin

  (26 Aralık 2016 - 20:56)

  Merhaba ben bu sene genç türkiye zirvesine katılmak istiyorum fakat herşeyi bir kenarı koyarsak akşıma takılan tek soru şu: otelde kimle veya kaç kişi ile kalcaz?
  Açıkçası hiç tanımadığım birisiyle yada çöpümü bile emanet etmeyeceğim birisiyle aynı odaya düşmek istemem. Yada küçücük odaya 3 4 kişi düşmek istemem. Bayağı tereddütlerim var. Bu konuda biraz daha açıklama yapar mısınız? Şimdiden teşekkürler

   umiitkose

   (26 Aralık 2016 - 21:14)

   Merhaba Burçin,

   Bence o kadar tereddütlü gitmemek gerek, böyle tereddütlerin varsa da oradaki yetkililere demelisin.

   Ama ücretsiz ve yardımlı bu etkinlikte bence bunları önemsemeden gitmeye ve eğlenmeye bak. Dediğim otelde de kalmayabilirsiniz. biraz şans işi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir