Swift’e Göz Atalım

swift-logo-hero

Ve evet Apple Uzun zamandır kullandığı Objective-C programlama dilini emekliliğe gönderdi.Swift WWDC konferansında yeni programlama dili olarak tanıtıldı ve Swift ile iOS cihazlara ve Mac Bilgisayarlara uygulama ve yazılımlar gerçekleştirebiliceksiniz.

Apple Ceo’sı Tim Cook,Swift İle ilgili “Hızlı.Modern Ve güvenlik için tasarlandı.Apple platformunda daha önce görmediğiniz düzeyde bir interaktiviteye ve gelişim deneyimine imkan tanıyor.” dedi.

Apple Swift’in, Python ve JavaScript gibi ünlü yorumlanmış dillerde olduğu gibi sezgisel ve kullanımı kolay olmasına çalıştı.Bu dilde uzun kodlar yerine kısa satırlarla programlama yapılabiliyor ve sistem RAM yönetimi gibi pek çok şeyi sizin için otomatikleştiriyor. Ayrıca daha sade kodlamalarla hata yüzdeleri de azaltılıyor. Ve yine C++ derleme dilinde olduğu gibi hız ve esneklik ön plana çıkarttı.Swift, sosyal ağlar uygulamalarından tutun da 3D oyunlara kadar geniş bir yelpazede kullanılabiliyor.

Objective – C ve C ile aynı uygulama içerisinde entegre şekilde çalışma özelliğine sahip olan Swift, geliştiriciler için çok önemli bir destek sunuyor: Playground! Playground adlı özellik sayesinde geliştiriciler yazdıkları kodun sonuçlarını bir ön izleme penceresinde anında görüntüleyebilecekler. Örneğin bir oyun için gerekli kod satırlarını tamamlayan yazılımcı, tek bir tıklama ile kodun işlevini yerine getirip getirmediğini anlık olarak gösteriyor. Örneğin Tim Cook gerçekleştirdiği demo gösteriminde, birkaç basit kod satırı ile oyunda gerçekleştirilen bir uçuş işlemini aynı anda izleyebildik.

Swift’in öne çıkarılan özelliklerinden biri, daha az kodlama yaparak uygulamaları daha hızlı çalıştırmaya olanak sağlaması. Yıllardır geliştirilmeye devam eden ve sonunda toplulukla paylaşılan Swift, öğrenilmesini kolaylaştırmak adına etkileşimli bir kitapla sunuluyor. Objective-C’nin faydalı yerlerinin alınıp daha iyi bir söz dizimi (syntax) ile aktarıldığı belirtilen Swift, 20 yıllık bir dile göre daha modern ögelerle birleştirilerek yazmayı daha doğal ve kolay hale getirmiş. Yazılan her satırda sonucu anında gösteren etkileşimli bir kodlama alanına sahip yeni dil, grafikler ve animasyonlarla zenginleştirilmiş.Kitap içinse;

https://itunes.apple.com/us/book/the-swift-programming-language/id881256329?mt=11

Aslında Swift yine Objective-C ve C dillerini temel alıyor ve en iyi özelliklerini bünyesinde buluşturuyor. Türler, akış kontrolü, operatörler gibi temel ögeler bunlar arasında sayılabilir. Bu sayede geliştiriciler hali hazırdaki uygulamalarına da sorunsuz bir şekilde Swift kodlamalarını ekleyebilecek.
Şimdilik diyebilicekler bunlar artık dili öğrenenler ne kadar iyi kullanıma sahip ne kadar kötü öğrencekler

Yazar: umiitkose

1 thought on “Swift’e Göz Atalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir