Git 101 – 2 – Git Nedir ?

Git Nedir ?

Git Yazılımcıların vazgeçilmezleri arasına giren bir sürüm/versiyon kontrol sistemidir. Yazdığımız projeleri, bilgisayarımızda ya da harici disklerde binbir tehlike altında değilde internet üzerinde tutmamızı ve yönetmemizi sağlayan bir sistemdir.

Herkes gibi sorumuz Git’e neden ihtiyacımız var. Basit anlamda bir dosya ile ilgili tüm işlemlerin kayıt altına alınması diyebiliriz. Peki bu işlemler neler diye soracak olursanız, bir dosyanın eklenme, güncelleme gibi işlemleri, kolaylığı ise mesela bir projede bir değişiklik yaptınız ve bir noktada hata yaptınız önceden olsa bu sizin için sorunlar oluşturabilirdi ya da yedeklemelerinize göre kontrol edebilirdiniz şimdi ise git sayesinde eski sürüme geri dönüş ve eski kodlarla güncellenen sistemi karşılaştırabilirsiniz. Bu da projenizle ilgili herşeyi kontrol altına almanızı sağlayacak.

Git Tarihçesi:

Git 2005 yılında, başta Linus Torvalds olmak üzere Linux çekirdeğini de kodlayan ekip tarafından Linux kaynak kodunu versiyon kontrolü altında tutmak ve kendi iş akışlarını düzenlemek için geliştirilmiştir

Linux’un kaynak kodu 1991-2002 yılları arasındaki dönemde manuel olarak dosyaların paylaşılması şeklinde yönetiliyordu. 2002 yılında Linux geliştiricileri normalde ücretli olan ancak açık kaynak projeler için ücretsiz lisanslama modeli sunan BitKeeper isimli dağıtık versiyon kontrol sistemini kullanmaya başladılar. 2005 yılında BitKeeper’ın ücretsiz sağladığı lisansı geri çekmesi üzerine Linus Torvalds ve Linux ekibi kendi dağıtık versiyon kontrol sistemini geliştirmeye karar verdiler.

Linux ekibi BitKeeper ile olan deneyimlerini de dikkate alarak öncelikli olarak aşağıdaki kriterleri sağlayan kendi yazılımlarını geliştirmeye başladılar. Git’in Özellikleri ise;

  • Hızlı
  • Kullanımı kolay
  • Lineer olmayan geliştirme iş akışına uygun (branching)
  • Tamamen dağıtık
  • Büyük projeleri destekleyebilecek

2005 yılından bugüne Git gelişmeye devam ediyor. Git’e yeni eklenen özelliklere rağmen Git bugün bile yukarıda bahsettiğim öncelikli kriterlerden taviz vermeden milyonlarca yazılım geliştiricinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Yazar: umiitkose

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir