Fırat Üniversitesinde Okumak ve Mezun Olmak..

Herkese Merhaba;

Bu yazı Elazığ’ da ki sosyal yaşam, Üniversite’ye kendi gözümden bakışım ve yaşam tecrübelerimi barındıracak. Umarım sıkılmadan uzun olan bu yazıyı okuyabilirsiniz  🙂

Şimdiden İyi okumalar..

Liseden sonrası ile başlayalım.. 1 yıl hazırlanmışsınız. Ve sonuçlar açıklanıyor. Sanırım saat 21.15 gibi açıklandı. Ve sonuç ” ELAZIĞ – FIRAT ÜNİVERSİTESİ – MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ – BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ “. Ankara da yaşıyorsanız ve Kızılay gibi heyecan dolu yerde (Tabi ben epey kalabalıktan sıkılmıştım ve puanımın da yettiği yerlerden biriydi) Yeni bir başlangıç yapmak herkes için güzel bir fikir olabilir.

O gün ilginç bir anımdır aynı dershaneden arkadaşım ile aynı yeri kazanmış ve şaşırmıştık. Biraz korku, aileden uzaklaşmak gibi durumları etkilemedi değil. Orada ne yapabilirim, hiç tanıdığım yok gibi bir ön yargı ile de bu dönem kayıt sürecine kadar sürdü. Çünkü hiç bir insanını tanımıyorsunuz. Şakası bir yana harita da yerini bile şaşırmıştım. Ama tüm çevremden bu korkularımın gereksizliğini gösteren Elazığ ile ilgili güzel geri dönüşler aldım. İşte bu duygusal karmaşa ile birlikte çok engin tecrübeler kazanacağım bir yolculuk başlamıştı.

İlk kez 12 saatlik otobüs yolculuğu yaşadım. Etrafa bakmak insanları izlemek, Otobüs yolculuğunda kulaklıktan çalan şarkının sizi en uzağa götürmesi ve hayalleriniz ilk yolculuğumda da kendinize verdiğiniz sözler. En önemlisi de herşeyin güzel olmasını umduğunuz ilk adım.

“Buradan sonra ilk olarak Elazığ da yaşam, ilk 4 senem içinde de Fırat Üniversitesi ve Bilgisayar Mühendisliği dahil ederek anlatacağım”

İşte ilk adımımda Elazığ’a rahat bir şekilde geldik ve yurdumuza yerleşmiştik. Sonrası yorgunluk ve uyku. Sonrası da şehri tanıma.

Öncelikle Elazığ’ın yaşam kültürünü ve şehrini anlatmak istiyorum.

İnsanı olarak tek kelime ile anlat deseniz diyeceğim kelime “Ciğerparem” olurdu sanırım. Kendi canınız gibi olan bir şehirdir Elazığ ve içindekileri. Tam bir öğrenci şehri derler yaa eğer alışveriş çok sevmiyorsanız ve çok aşırı gezmeden çok eğlenmeyi önemsiyorsanız doğru yerdesiniz.

Mesela yaşam ucuz’dur. Tabi yavaş yavaş zamlar oluyor. Ama aşırı etkilemiyor. Çünkü yemek lezzeti çok güzeldir. – Ankara’ya göre- daha güzel yemek lezzetine erişip daha çok yemek yiyebileceğinizi söyleyebilirim. Tabi ben fazla kilo almadım 🙂 Sebebi ise her yer yürüyüş mesafenizde. Dolmuşla 5 dk gideceğiniz yere zamanım çok hava da güzel yürürüm derseniz 30 dk’ye oradasınız. Özellikle akşamları vazgeçilmez. Vişneli dondurma ile de harika.

Gezilecek yerler dediğim gibi kısıtlı bir şehir. Ama son 2 senede imkan daha da artıyor. Yeni yapılacak yerlerle de daha güzel olabilir diye düşünüyorum. Ama var olan yerlerden HARPUT’a çıkıp çayını içipte yukardan şehire bakıyorsanız işte bunları unutuyorsunuz. Elazığa geldiyseniz Gazi(mecburiyet ) caddeniz vardır. Her gün 3 4 kere gideceksiniz ve alışıyorsunuz. Bir süre sonra gitmeyince eksiklikliğini bile hissediyorsunuz. AVM 2 tane bulunmakta. Park 23 ve Akgün. Park 23 daha çok tercih ediliyor. Akgünde bazen gezmek için ideal olabilir.

Ama bu şehirdeki en güzel şey yürüyüş. Her yer yürüme mesafesinde. Takın kulaklığınızı gezin. saat 24’te Fırat üniversitesinde iseniz tabi kimse yok ama doğası atmosferi herşeye değer. Kış ayları biraz soğuktur.

Çırçır şelalesi ise o suyun berraklığını ve akış sesini duymakla birlikte anlatılamayacak kadar huzur dolu yerlerden.

Neyse kısaca böyle. Şimdi ilk seneden devam. Yukarıdaki yazıların eklemeleri de aşağıda olacaktır.

İlk senem Elazığa indik ve yurtlara yerleştik. Çevrenizde bir sürü insan var ve bilmediğiniz yerdesiniz. Sizde şuan üniversite kazanmışsanız hangisi olursa olsun bir aileden uzaklaşma – yerler mi acaba beni korkusu – yalnızlık hissi oluyor ilk günler.  Alışın şimdiden.

Şunu unutmayın. Üniversite Lise gibi değildir. Artık siz büyüdünüz. Hocalarınız size büyük gözüyle bakar. Buda sorumluluk getirir. Bunun bilincinde olun.

Bilgisayar Müh (Diğer Müh. Öyle) Algoritma programlama ve Bilgisayar Mühendisliğine giriş dışında diğer dersleriniz matematik gibi dersler olacaktır. İlk tavsiyem bana herkes ilk senende alttan ders bırakma derdi. Çok faydasını gördüm. Çok zor hocalarınız olacak vs dediler. Bunlar hep sizleri korkutmak içindir. Bu hayattaki en zor şey sizin gözünüzde büyüttüğünüz şeylerdir. Siz istedikten sonra herşeyi başarırısınız. Bir deneyin bence 😉

İlk senemde çok çalışmadım desem yalan olur. Anadolu Teknik Lise mezunu için matematik ve fizik hep baş belasıdır. Fizikte hocamızın taktiğini çözdüm. Hep eski sorulardan sorarmış. Sınıftaki en yüksek not ile geçmişimdir. Sorsanız fizik hala sevmem ve yapamam. Napalım yapımız değilmiş. Ama mat 2 için aynı çakallığı yaptım diyemem. Tek tek tüm soruları kaç kez çözdüğümü bilmiyorum ama çözdüğüm soruları 1 sene ezberimde tuttuğumu hatırlıyorum. Sınava da gece 4’te yatıp 6 da çalıştığım tek sınavımdır. ve CC ile geçtim 😀 ama o zaman için en önemli şey geçmekti benim için. Hedefim buydu.

Keşke 1-> Mat 2 yerine Algoritma programlamaya daha fazla çalışsaydım. Daha da iyi bir temelim olabilirdi. Çünkü eksikliklerimi sonrasında kapattım.

Keşke 2-> Proje yapıp hep erteleyen, hep hayaller kurup gerçekleştirmeyen biri olmamalıydım. (İlk senem için)

bu keşkeler ile ilk senem hakkında özelimle ilgili de girebilirim. Üniversite hayatınız size büyük tecrübeler kazandırıyor. Herşeyi tek başınıza yapmanız gerek. Artık çocuk değilsiniz. Ben ailem ile çok şey yaptım. Mesela hastanelerde ailemden biri ile giderdim. Sanırım o yaşlarda sorumluluk sahibi olmak kişiliğimde yokmuş. (Şimdi ki sorumluluğum ise eskiye nazaran çok daha büyük 🙂 )

Arkadaş konusunda herkese güvenmeyin. Benim keşke – 3′ üm sanırım bu olurdu. Çok sevdiğim bir sözdür ‘Herkesi kendiniz gibi sanmayın ‘ çünkü olmadığını yine ilk senemde öğrenmiştim. Ve yine ilk senenizde herşeyi değiştirmenin sizin elinizde olduğunuzu da unutmayın.

Size burada tavsiye vermeyeceğim bunlar benim yaşamışlığım. Siz ne yaşarsınız bunu da Allah bilir. Ama benim yaşadıklarımda aklınızda bulunsun diye yazıyorum.

Ve son olarak evet ilk senemde de aşkı tatmadım desem yalan olur. Bir sürü arkadaşım vs de vardı. Hiç alttan dersi olmayan biriydim. Tabi bazı şeyler çok karmaşık olunca işin içinden çıkmak yerine işi hemen sonuca bağlamak istiyorsunuz. ACELE ETMEYİN ! hiçbir konuda.

Benim tecrübesizliğim her konuda aceleci biriydim. Herkesinde iyiliğine ben karar veririm. Sanırım bencilimdir. Herkesi düşünün ama bazen kalbinizin sesinden daha çok mantığınızın sesini tercih edin. Etmeseniz de doğru yolu bulacaksınız merak etmeyin 🙂

2. senemiz bölüm derslerine geçtiğimiz bir senemizdir. Tabi ne yalan söyleyeyim en mutsuz olduğum dönemimdir. O dönem çok duygusal bir dönemimdi. Bunlarda olacaktır. Kendinizi yalnız hissedip çevredekilerden farklı olmanız gerektiğini size söyleyecek düşüncelere kapılacaksınız. İşte bu dönemin kıssadan hissesi böyledir.

Şimdi teknik dersler olarak ve hocalar olarak genel yorumumu burada yapmak istiyorum.

Bence hiçbir konuda zor yoktur. Zoru yaşayan bizler vardır. Buraya çoğu insan yazsaydı genellikle isim vermeden şu hocanın öğrencilere olan tutum ve davranışı bide düşük notundan bahsederdi. Ben ise hiç bir hocamı böyle görmedim. İnsanın özünde iyilik vardır unutmayın ! Hayatınızda herhangi bir tipte insan sizin patronunuz ya da çalışma arkadaşınız olabilir. Siz onlarla geçinmeyi öğrenin. Gözünüzde herşeyi de fazla büyütmeyin. Unutmayın oyunun sonunda piyon da şah ta aynı torbaya konacaktır.

Bu felsefi yaklaşım ile inanırmısınız tüm derslerimi çok rahatlıkla geçtim. Çoğu hocam çok şey öğretti. Evet yıldızım barışmadığı hocalarım oldu ama hepsine de saygım sonsuzdur.

Ama çevrenizde ise bu durumun çok zıttı düşünen ve okulunu bölümünü kötüleyen insanlar olucak. Hocaları yerden yere vuran kişiler ve kendini çok üstün gören insanlarda var malesef. Fırat üniversitesini de kötülüyorlar. Ya tek anlamadığım sonra da üniversiteden mezun olup fırat üni. mezun oldum nasıl diyebiliyor. Bu kafa da iseniz değişin. Çünkü sizin artık bir kimliğiniz var. İş görüşmesi ve geleceğinizde hepte bu kişiliğiniz olacak. Üniversite olarak bence çok iyi bir bölüm. Eski teknoloji kullanan ve kendini geliştirmeyen hocalarımızda var malesef ama onların eksikliğini de siz çalışarak giderebilirsiniz.

Not konusu vs ise basit bir döngüde tekrarlar. Siz dersi anlayıp kağıda bildiklerinizi aktarırsanız notunuzu alırsınız. 4 senede toplam 3 alttan dersim olmuştur. Bunlarda alttadır. Ama kaldıklarına inanır mısınız daha çok sevindim. Çünkü gerçekten daha çok şey öğrendim. Her şerde bir hayır varmış dedikleri de bu olsa gerek.

Nerede kalmıştık. 2. senemde ise bu duygusal dönemim bana 2 alttan derse maal oldu. Aslında bölümün en kolay 2 dersi ve bunlardan birinde sınıfta tek kalan kişi bendim. Şimdi sorunu hoca da mı aramalıyım yoksa kendimde mi diye sorsanız daha tutarlı olmalıydım. Her zaman en iyi nasıl olabileceğinizi düşünebiliyorsanız o zaman mühendisliğe giriş dersini geçtiniz demektir. Bravomisso 🙂

Şu hayatta 2. senem özel hayatımın bana çok şeye maal olduğunu da gösterdi. Bu senemde sevdiklerimi kendimi herşeyi değerlendirip ona göre bir rota çizdim. Hep böyle rotalar çizmişimdir.

2. senemde mesela en güzel yaptığım şeyler BLOG tutmak ve Android’e başlamak ayrıca php ile uğraşmak oldu. PHP ile bir siteyi ayağı kaldırmayı tasarımını yapabilmeyi uğraşmayı staj döneminde öğrendim. Yani en güzeli şu, bu mesleğe ilk adımım ilk stajımı yapmış olduğum T.C Gıda Tarim ve Ormancılık Bak. bilgi işlem daire başkanlığında sorumlu mühendisimle başladı. 3 ay öncesinde php öğrenmemi söyledi ve siteyi o dönem hazırladım. Kafama çok şey taktım ve stres ettim. Cidden güzel günlermiş.

Mesela kendi üniversitemde staj konusuna da burada değinmek istiyorum. Devlet kurumlarında staj yapılmıyor. Şahsi görüşüm öğrenmek isteyen öğrenci herşeyi öğrenir. Hani arayan belasını da bulur derler ya o misal. Eğer siz stajda öğrenmek için projenizi belirlediniz ve çok çaba emek sarfettiyseniz yararını yine siz göreceksiniz. O yüzden staj yerinizi kesinlikle iyi yerlerden ve size çok şey öğretebilicek yerlerden seçin.

 

Keşke’lerim varmıydı bu dönem, Sanırım yoktu 🙂

 

3. Seneme hoş geldiniz. Burada ki en büyük sorunsalım yine derslerimi geçmek. Biraz çevremden birazda okuldan mıdır nedir mikro işlemciler dersine çok kötü gözle bakılır. Şahsen hiç kullanmayacağım pic programlama dersi gibiydi. Hiç yoktan temelim oldu. Ama zor bir dersti. Öncelik hedefime bu dersi geçmek koydum.

Çevremdekilerle gezmek, stres atmak, android ile ilgili projeler yazmak, derslerimi geçmek ve iyi bir yerde staj yapma planım vardı. Gittim Aselsan’da çalışan bir abimize nasıl orada staj yapabilirim diye sordum ? Öncelik stajdı ve hedefim’de Aselsan’da yapmaktı.

Burası içinde stajı biraz anlatmak istiyorum.

Ben ilk stajı son 2 ay kala çok yakın arkadaşımın akrabasının yanında birlikte yapmıştık. Ve gerçekten stresi çekilmiyor. Son aya bırakmayın stajınızı şimdiden belirlemeye çalışın. ASELSAN için ben ağustosta yapılacak staj için eylül ayında araştırma başlamıştım. Her 1 ayda mesaj atar, gittiğim etkinliklerde araştırmalar yapar, Aselsanda çalışan varsa konuşurdum. O yaşlarda savunma sanayi ilgimi çekmiştir hep. Malesef ki okulumuzda ki bir çok öğrenci bu durumu önemsemiyor ve son zamanlarda nerede staj bulursam diye gidiyor. Staj sunumlarının çoğunu izlemişimdir ve stajdan kalan öğrenci sayısı çoktur. Bunlar kulağınıza küpe olsun ilk senenizden itibaren arada sunumlara katılın.Üsten sınıflardan üstümde çok emeği olan abim bana ilk sene de bunları anlatmıştır. Ben de size anlatıyım.

Stajlardan geçmek için güzel bir proje ve yaptığınız işe inancınız yeterli oluyor. Mesela staj sunumlarına dışardan bir gözle bakmayı severdim. Nerede hata yapıp nerede cidden öğrenmişim diyebileceğim veya bana fikir verebilen projeler oluyordu.

 

şimdiye kadar hep burada okul ders konuştuk. Buraya kadar sıkılmadan okuduysanız azcıkta eğlence’li hali konuşup son sınıf ve basit bir gelecek planını konuşup kapatacağım.

Kesinlikle araştırın ve etkinliklere gidin. Gittiğim etkinlik sayısı 10’dan fazladır. Bir çok şehir görmüşümdür. İstanbula 5 6 kez ücretsiz ve otel ile kalarak gitmişimdir. Güzel etkinliklerimiz var. Örneğin Ankarada Android Developer Days vardı ama artık yok. O mesela en sevdiğim etkinlikti. Devfestler var. Akademik bilişim ve İnternet konferansında bildiri yazıp yayınlayabilirsiniz. 2 tane yazmıştım. Güzel bir deneyim ve tecrübe oluyordu. İnovasyon haftası gerçekten çok başarılı bir etkilik. Kesinlikle gidin. Yani ülkemizde olan ve sizin ilgi alanınız olan tüm etkinlikleri araştırın. İyi bir yerde staj yapın. bunlar hep güzel anılar olarak kalacaktır.

 

Son sınıf ise bana okulumuzda ki bir yazıyı anımsatır. Her gün okul’da Game Over yazısını görürdüm. Hep dikkatimi çeker böyle yazılar ve bir anlam çıkarırım. Sanırım evet Ümit, Oyun Bitti !

Artık okulun son senesiydi ve mezun olmak için derslerini geçmen ve bitirmeni projelerini yaparak iş hayatına başlaman gerekiyor. Son sene aslında çok fazla bilgi öğrenebiliceğiniz bir sene. Benim sanırım 6’dan fazla işe yarar projem olmuştur. Projelerim kısmında bu projeleri anlatmayı düşünüyorum. Yeni projelerimin sürecini de her hafta yazabiliceğim bir kısmın sizlere yararı dokunabilir. Son seneniz bitirme projesi ile ilgili geçiyor. Benim kendi planlamam da araştırma üzerine bir bitirme vardı. Bir sürü bitirme projesi kitapcıgı okuyup fikir sahibi oldum ve kendi bitirmemi seçmiştim. http://inet-tr.org.tr/inetconf21/ozet/30.html detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Şuan ise daha farklı projeler yapabilirdim diye düşünüyorum. Nedeni ise evet son senenizde çok fazla bilgi ve projeyle ilgileniyorsunuz. Tecrübe gerçekten çok işe yarıyor.

Aslında son senem çok hızlı geçti. Proje ve okulu bitirme telaşından başka şeylere odaklanamadım sanırım.

 

Okul hayatınız size arkadaşlığı, dostluğu, güveni, hatalarınızı, yanlışlarınızı, sevginizi yani yaşamdaki bir çok parametrenin bir bütün haliyle önünüze konulup yavaş yavaş sindirilmesi süreci ‘dir.  Çok güvenip herkesten koruduğunuz kişinin size olan ihanetini de gösterebilir, hiç tanımadığınız biriyle hiç tanımadığınız bir yolculuğa çıkmayı da.

Bence okumak güzel bişey. Kütüphane anıları, yaşam analizi, duygusal değişimler herşeyi tadın. Gerçekten sevin !

Hayatınızda bazı şeyleri ertelemeyin. Her konuda iyi olmak zorunda değiliz. Her konuda bence çok adaletli davranmak gerekiyormuş.

Hani kaldığım dersten bişeyler öğrendim demiştim ya. İşte öğrendiğim şeyde buydu. Hangi konu olursa olsun biz insanoğlu çok iyi bahaneler üretiriz. Bahane Üretmeyin, Çözüm Üretin !

Kendi anıları olan ve eklemek isteyenler için bir yorum yeterlidir. Anlatılacak çok şey var onlarda başka yazılara 🙂

ve Son olarak hayatımda her zaman yeri olan güzel dostlarıma, hocalarıma ve aileme çok teşekkür ederim. ( Onlar kendilerini çok iyi biliyorlar 🙂 )

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: umiitkose

4 thoughts on “Fırat Üniversitesinde Okumak ve Mezun Olmak..

  mom jeans

  (31 Mayıs 2017 - 22:29)

  Fırat Ünv. kuzenim okuyor şuan Tıp 3.sınıf öğrencisi. Ben daha önce Elazığ’a gittim tek sevmediğim tarafı ulaşımdı. Şehir içi ulaşımda sıkıntılar yaşadık.

  Baran

  (9 Şubat 2018 - 00:32)

  Ümit abi sana sana ulaşabileceğim bi sosyal medya hesabın varmı bende bilgisayar mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim düşüncelerimi harfi harfine kaleme almışsın ve çok güzel bir yazı olmuş kendi yaşamım canlandı gözümde sen çok yaşa başarılar

  ramazan şerif

  (21 Eylül 2018 - 04:14)

  güzel yazı bilgi sahibi olmak açısından teşekkür ediyorum

  Ahmet

  (22 Eylül 2018 - 23:02)

  Elazığ öğrenciler için vazgeçilmez bir şehirdir.Ulaşım aşırı rahattır.Büyükşehir olmamasınına rağmen Büyükşehir hizmeti vardır.Her sene üzerine koyarak ilerlemektedir.Son model belediye otobüsleriyle ulaşım çok rahattır.Gece hayatı dışında Elazığ’da bulamayacağınız hiç bir şey yoktur.Cafe kültürü yerleşmiştir.Üniversite doğası olarak yeşilliği olarak Türkiye de ilk sıralardadır.Kampüsü çok büyüktür.Türkiyenin en büyük 4. kampüsüne sahiptir.Eğitim olarak çok iyi bir üniversitedir.Örneğin tıpta 15. sıradadır genel sıralamada.URAP ın genel sıralamasına bakabilirsiniz.Mühendislik fakültesi eğitimi çok kalitelidir.URAP ın sıralamasına göre 9. sıradadır.Kışın kayak yazın yüzmek için güzel yerleri vardır.Gezilecek güzel yerleri vardır.3 tarafı Elazığ’ın sularla çevrilidir.Üniversite diğer şehirlerden farklı olarak şehirle iç içe olduğundan öğrencilere avantaj sağlamaktadır.Tıp fakültesiyle merkez arası yürüyerek 5 dk dır.Elazığın yemek kültürüde güzeldir.Elazığda gece hayatı dışında her şey vardır.Gece hayatınında yakında geleceğini düşünüyorum.Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir