Java Collection –> ArrayList

Merhaba, Collectionlar’la ilgili bir giriş yapmıştık ne özellikler alıyor nedir. Şimdi java da ilk inceleyeceğmiz collection’umuz ARRAYLIST’ler olucak.

Öncelikle nedir bu arraylist ? –> List arabiriminden türemiş, dinamik olarak türeyebilen ve dizilere göre daha verimli çalışan collection’dır.

Şimdi nasıl kullanırız ve neden böyle bir şeye ihtiyaç var ?

Java’da diziler konusunu görmüşsünüzdür ? Dizileri oluştururken büyük bir sorunumuz dizinin boyutunu önceden belirtmemiz gerekmektedir..

Bu bizler için bir sorun teşkil ediyor sebebi ise ya dizinin boyutunu bilmiyorsak.. Nasıl yani diyecekseniz android’ten örnek vereyim, json ile veri çekeceksiniz. Ama bu verinin boyutunu bilmiyorsunuz. Gerekli işlemler ( Gezinme ) Gibi o zaman diziyi kullanamayız. Bunun gibi bir sürü yerde collectionlara ihtiyaç duyuluyor.

ArrayList’ler duplicate olabilirler. Yani içerisine aynı elemandan eklemenize olanak sağlar.

ArrayList’lere herhangi bir değişken belirtiriz ve o değişken ile devam eder. Integer ise Integer’dır, String ise string’tir..

ArrayList ve array Arasında Seçim:
Programcı, ne zaman ArrayList ve ne zaman array kullanması gerektiği konusunda ikileme düşebilir. Eğer, depoya konulacak öğe sayısı belirli ve o sayı sık sık değişmeyecekse array seçimi uygun olur. Ama öğe sayısı baştan bilinemiyor ya da o sayı sık sık değişiyorsa ArrayList doğru bir seçimdir. Tabii, buna ek olarak şunu söylemeliyiz: ArrayList<E> nesnelerin depolanması içindir. İlkel veri tipleri depolamak için array seçilmesi uygun olur. Bütün bunların ötesinde ArrayList sınıfı List arayüzünün metotlarını kullanma yeteneğine sahiptir; dolayısıyla array yapısına oranla programcıya daha çok kolaylık sağlar.

Hadi ArrayList’in nasıl kullanıldığına bakalım..

Array List oluştururken ister direk ArrayList clasından oluşturursunuz ister List’ten oluşturup ArrayList’i çağırırsınız.

Ekleme işlemleri için hatta bu kısımda iş size düşüyor. listem. yazıp ctrl + space yapın deneyin tüm metodları. Ne işe yarıyor ne oluyor. En iyi bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Oturup tek tek neler var ne işe yarar diye en ince ayrıntılı anlatmak istemiyorum. İçerisinde get ile alabilirsiniz. Size ile boyutu öğrenebilirsiniz. yani bence test etmenizde yarar var..

listem’i for döngüsünde 3 şekilde yazdırabilirim.( Daha da artabilir tabi 😛 )

Iterator’u ayrı bir kısımda göstercem. Bu kısımda sadece bi bilginiz olsun diye not olarak vericem. Iterator kullanarak bu collectionunuzu iteratore atıp gezinebilirsiniz, size ile boyutu kadar alabilirsiniz yada foreach yapabilirsiniz.

Benim kullandığım 3’lü bunlar. ArrayList ile anlatacağım son şey ise bir dizi’yi ArrayList’e ve ArrayList’i de bir diziye nasıl döndürebiliriz olucak..

asList ile diziyi ArrayList’e dönüştürebiliriz..

Burada 2 şeye dikkat edeceğiz..

  • List’teki elemani güncellersek otomatik olarak dizi/arraydeki eleman da güncellenecektir.
  • Arrays.asList metodunu kullanarak olarak elde ettigimiz List’e yeni eleman ekleyemeyiz!

toArray ile’de ArrayList’i bir diziye döndürebiliyoruz. List’e yeni eleman ekleyebiliyoruz. Diğer metod’ta olmayan ayrıcalıklar bunda olmaktadır..

ArrayList bitmiştir. Diğer collection yazılarımda görüşmek dileğiyle..

Yazar: umiitkose

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir