Java’da Super Anahtar kelimesi nedir, ne işe yarar, Kullanımı

Java’da bugünki dersimiz super anahtar kelimesinin ne olduğu, ne işe yaradığı, ne amaçla kullanıldığı ve örneği olacaktır..

super–>Bir alt-sınıf ne zaman üst-sınıfına erişmek isterse super anahtar sözcüğünü kullanabilir. super ‘in kullanımı iki türlü olur. Birincisi, üst-sınıfa ait nesne yaratmak içindir. İkincisi, üst-sınıfın öğelerine erişmek içindir.

Ne zaman super anahtar kelimesini kullanmalıyız?
Super class içersindeki bir metodu aynen kullanmak istiyorsanız ve bu metoda ek olarak bazı işlevler de yaptırmak istiyorsanız, super anahtar kelimesini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise çok basit. Öncelikle super anahtar kelimesini kullanarak metodu çağırın ve ardından ek işlevlerinizi ekleyin.  Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki örnekte ve yorum satırlarında bulabilirsiniz.

 

 

Kullanımı : super(parametre);

 

Örnek :

 

Örnekte A class’ını main methodunda çağırınca A b=new A();

ekrana öncelikle super ile cağırdığımız super class’ımız olan üst sınıf Ornek içindeki a b c yazılacak sonrasında ise Merhaba A yazılacaktır..

Post Author: umiitkose

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">