Android, Android Studio ve Eclipse Kurulum

Android Nedir?

Artık tabletlerde çoğu telefonlarda yani neredeyse hayatımızın çoğu işleminde android kullanıyoruz.. En basit açıklaması hayatımızı kolaylaştırmak için yazdığımız  ve google tarafından bizlere bir açık kaynaklı mobil işletim sistemi olarak sunulan teknolojidir.

Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen,Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.

Android, aygıtların fonksiyonelliğini genişleten uygulamalar yazan geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android için halihazırda 250,000’den fazla uygulama bulunmaktadır. Google Play ise, Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesinin yanısıra, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler, ilk olarak aygıtı, Google’ın Java kütüphanesi aracılığıyla kontrol ederek Java dilinde yazmışlardır.

Android uygulama yazmaya karar verdiniz ve ne yapıcaksınız. Tabiki de gerekli mağazalara atarak uygulamanızı tanıtacaksınız. En yaygını google play. 25 $’lık bir ücret ile üye olabilir ve uygulamanızı tanıtabilirsiniz.

Android, linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir, bu sistemde ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları ise, Apache harmony üzerine kurulu java-uyumlu kütüphaneler ihtiva eden uygulama iskeleti üzerinden çalışır. Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT)Dalvik sanal makinesini kullanır ve cihazların fonksiyonerliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir.

Gelelim bize android’e başlamak için Gerekli olan IDE’lere..

 android-studio-header

Android Studio İçin..

Öncelikle android studio’yu indiriyoruz.Link için Tıklayın. Bir uygulama yüklemiş sinizdir. Yine aynı sistem. Eğer Android studioyu kurarken jdk hatası alırsanız bu adresten jdk’yı indirip kurmanız gerekmektedir.

Jdk’yı kurup bu hata ile karşılaşırsanız..

Error: cannot start Android Studio. No JDK found. Please validate either ANDROID_STUDIO_JDK, or JDK_HOME or JAVA_HOME points to valid JDK installation. ECHO is off. Press any key to continue ..

Çözümü :

1-Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikleri seçin.
2-Gelişmiş tabına geçin.
3-Ortam değişkenlerine tıklayın.
4-Sistem değişkenlerinin altından yeni değişken yaratın.
5-Adını JAVA_HOME.
6-Değerini C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_25 olarak ayarlayın.
7-Sistem değişkenlerinden path ‘i bulun ve değerini C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_25\bin olarak değiştirin.

Buradaki “jdk1.7.0_25” yerine sisteminizdeki jdk versiyonunu yazmanız gerekiyor.

Sonra hatadan kurtulup android studio’ya başlayabilirsiniz.

eclipse-800x188

Eclipse İçin..

 • Java veya C# programlama dilini bilmek (Ben Java kullanacağım.)
 • Java Developement Kit (JDK)
 • Eclipse Integrated Developement Environment (IDE)
 • Android Software Developement Kit (SDK)
 • Eclipse için Android Developement Tools eklentisi (ADT)
 • Bir Android cihaz (Şart değil, ama işinizi çok kolaylaştırabilir.)

Öncelikle bunların yüklemesini yapmanız gerek ..

Ben android studio kullanıyorum. Eskiden eclipse üzerine adt kurardık. Hala kullananlar var ama google tarafından android studio’nun daha iyi olduğu açıklandı.

Yazar: umiitkose

4 thoughts on “Android, Android Studio ve Eclipse Kurulum

  Cevahir

  (21 Şubat 2016 - 16:37)

  Ümit bey öncelikle başarılar dilerim . web siteniz Android konusunda türkçe içerik olarak en iyi sitelerin başında .
  Andrid uygulama geliştirme için Andrid studioyu kullanmaya karar verdim . Java konusunda hiç bilgim yok , yazılarınızın yardımı ile öğreneceğim inşallah. Öğrenmek isteyenlerede tavsiye ederim .Dha fazla örnek ve karşılaşılabilecek hatalar konusunda daha ayrıntılı anlatımlar yapabilirseniz benim gibi yeni başlayanlar için daha kolay olacaktır. Hayırlı günler dilerim.

   umiitkose

   (21 Şubat 2016 - 20:14)

   Cevahir Bey, Güzel dilekleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Saolun. Android studio kitabına bakarak ve sonrasında bana soru sorarak ulaşabilirsiniz..

  Fırat

  (19 Mayıs 2017 - 18:01)

  Java ile uygulama geliştirmek için seriye bugün itibariyle başlıyorum. Yıllardır Eclipse IDE kullandığım için sanırım Android Studio kullanmayacağım. Umarım bir şeyler öğrenebilirim. Şimdiden elinize sağlık. 🙂

  umut köse

  (8 Mart 2018 - 23:42)

  ümiit bey öncelikle benim isimime benzeyen bir isime sahip olduğunuzdan için dikkatimi çektiniz zaten andrid programlamayı öğrenmek istiyordum sizin nedeninizle bir başlangıç yapıyorum bir de sql ile ilgili ders verirseniz mutlu olurum çünkü hocalarım onu da öğrenmem gerektiğini söylüyolar basarilar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir