SAMSUNG Artık Platformu

Samsung, Ağustos ayında satın aldığı SmartThings’i kullanarak Internet of things alanında yeni gelişmelerle geliyor. 12-13 Mayısta San Francisco da gerçekleştirilen Internet Of Things Konferansında, Samsung IOT ortamları için özel olarak tasarlanmış Artık adında yeni çip tanıtımı yaptı. Artık Ailesi üç yeni entegre’den meydana gelmektedir. ARTIK 1, ARTIK 5 ve ARTIK 10 adındaki bu üç farklı devre boyut, işlevsellik ve kendi içinde barındırdığı özellikler olarak birbirinden ayrılıyor.

2015-05-14_00h00_08

 

Serinin içerisindeki en küçük modül olan ARTIK 1’e baktığımızda sadece 12×12 mm boyutlarında olduğunu görüyoruz. Giyilebilir cihazlarda kullanılabilecek olan ARTIK 1 dokuz eksenli hareket sensörü ve düşük enerjili Bluetooth bağlantı desteğine sahip. Samsung’un iddiasına göre bu modül tek şarjla bir hafta çalışabilecek.

Serinin orta modülü olan ARTIK 5 Çift çekirdek 1 GHZ’lik ARM Mali 400 bulunmakta. 512 MB’lık RAM ve 4 GB’lık depolama alanına sahip.

Serinin en büyüğü ARTIK 10 ise sekiz çekirdekli bir yapıya sahip. 16 GB dahili depolama kapasitesine sahip olan ARTIK 10, 2 GB DDR3 Ram ile birlikte video kodlama ve oynatma gibi işleri yapabiliyor.

Geliştirilmeye hazır, üç farklı devre şemasıyla tanıtılan platform, dokuz eksenli hareket sensörü, Bluetooth LE desteği, 32 GB’a kadar hafıza, 8 işlemciye kadar genişleyen yonga seçenekleri sunuyor. 3 haftaya kadar da uzun bir pil ömrü vaadediyor.

SmartThings’in CEO’Su Alex Hawkinson bu yeniliğe paralel olarak geliştiricilerin kendi cihazları için uygulama geliştirebiliceği SmartThings Open Cloud’u tanıttı.

Samsung 2015 yılının ilk çeyreğinde yarı iletken ünitesinde karını %20.8’den %28.5’e yükseltmiş durumda olması bu alandaki etkinliğin daha da artacağını gösteriyor. Ayrıca ARTIK platformu diğer üretici ve geliştiricilere satılmayacak, tüm Samsung ürünlerinde de Artık teknolojisi kullanılması hedefleniyor.

 

Yazar: umiitkose

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir